کد خبر : 49614تاریخ ثبت : 1396/4/31 14:53:26
سخنگوی قوه قضاییه:

خط قرمزمان قانون است/ پرونده زنجانی پشت پرده‌ای ندارد/ دُمِ‌خروس هجمه به قوه قضائیه بیرون زده

سخنگوی قوه قضاییه گفت: چون قوه قضائیه روی دانه درشت‌ها دست گذاشته است و بعضی از این افراد بدهکاران به بانک هستند که بالای هزار میلیارد بدهی دارند، طبیعی است که این هجمه‌ها انجام شود.

به گزارش "منبری ها"به نقل از فارس،‌ حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول دستگاه قضا میهمان برنامه این هفته «بدون تعارف» از شبکه دو سیما بود. حجت‎الاسلام و المسلمین محسنی اژه‎ای در این برنامه اینگونه معرفی شد: در روستای اژه از توابع اصفهان و در خانواده‌ای کشاورز به دنیا آمد؛ تحصیلات حوزوی را در مدرسه حقانی ادامه داد و در دانشگاه نیز در رشته حقوق بین‎الملل خصوصی تحصیل کرد، او یکی از 22 مقام ایرانی است که اتحادیه اروپا در سال 1390 ورود آن‌ها را به کشور‌های این اتحادیه ممنوع اعلام کرد.

این قاضی 61 ساله معتقد است امروز خط اصلی تلاش برای تخریب قوه قضائیه از خارج از کشور هدایت می‌شود.
 
با شروع برنامه مجری در ابتدای ورود به بحث، پرسید: بسیاری از چهره‌های سیاسی اطلاعاتی و امنیتی در مدرسه حقانی تحصیل کرده‎اند، در رابطه با ویژگی این مدرسه بفرمایید؟
سخنگوی قوه قضائیه گفت: تربیت طلاب در آن مدرسه با توجه به فکر اداره کنندگان آنجا و مواد درسی، فوق العاده مورد اهتمام بود، شهید بهشتی، شهید قدوسی، آیت الله مصباح و آیت الله جنتی جزء ارکان اداره کنندگان این مدرسه بودند و طلبه‌ها با مسائل سیاسی روز عجین بوده و فعالیت سیاسی داشتند و بر همین اساس زیر ذره‎بین ساواک بودند.
 
اعتقاد من این است که دادگاه علنی اثرات مثبت خیلی زیادی دارد

مجری پرسید: شما فرموده بودید که چرا دادگاه‎‌های مفاسد اقتصادی علنی برگزار نمی‎شود که به اطلاع مردم برسد، دلیل تاکید شما در این رابطه چیست؟
سخنگوی قوه قضائیه گفت: بنده این موضوع را منحصرا درباره مفاسد اقتصادی عرض نکرده‌ام؛ اعتقاد من این است که دادگاه علنی اثرات مثبت خیلی زیادی دارد. بازدارنگیِ آن هم بسیار بالاست؛ این لااقل تجربه شخصی بنده است. ما می‌گوییم دادگاه علنی باشد که قابل پخش باشد؛ صدا و سیما پخش کند و رسانه‌ها هم بتوانند به آن بپردازند این برای من قاضی هم موثر است؛ چرا که منِ نوعی سعی می‎کنم سخنم متقن‎تر باشد و از طرفی برای آموزش و آگاهی مردم که از شیطنت‌های افراد شیاد مطلع شوند، نیز موثر است.
 
وقتی می‎گوییم (م ه) یا (م ر) همه می‌دانند چه کسی است
 
مجری پرسید: در خبر‌ها مشاهده می‌شود که می‌گویند در اطلاع رسانی پرونده‎‌ها از اسامی متهمان تحت عنوان (ب ز) (م. ج) نام می‌برند و با اینکه همه می‌دانند این افراد چه کسانی هستند، اما قانون دست و پا را بسته است. نظرتان در این مورد چیست؟
سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: به قول شما وقتی می‎گوییم (م ه) یا (م ر) همه می‌دانند چه کسی است؛ در هر صورت من طرفدار جدی دادگاه‌های علنی هستم که پخش شود.
 
مجری پرسید: باوری بین مردم است که می‌گویند بابک زنجانی قربانی است و پشت پرده، دانه درشت‌های دیگری هستند. آیا این موضوع را تایید می‎فرمایید؟

سخنگوی قوه قضاییه گفت: تاکنون هیچ کس چنین چیزی با شاهد و یا قرینه‎ای ارائه نداده است. تنها چیزی که گفته‌اند این است که نمی‌شود یک نفر به تنهایی این کار را بکند که قاعدتا تنها نبوده است. ما هر چه به نظرمان می‌رسیده، از رو، پشت و جانب پرده را در این پرونده بررسی کرده‌ایم.
مجری پرسید: بابک زنجانی دوم و سوم هم داریم؟

معاون اول دستگاه قضا گفت: پرونده‎‌های در دست رسیدگی‌مان همین‎‌هایی است که شما می‌دانید.

خبر‌های سخنگوی قوه قضائیه از دم خروسی که بیرون زده

در ادامه مجری برنامه از معاون اول قوه قضائیه پرسید: هجمه‌های زیادی علیه قوه قضائیه می‌شود. جدیدا هم یکی از اعضای اتاق فکر بی‌بی‌سی گفته است که سال جدید باید علیه دستگاه قضا مطلب منتشر کنیم. نظرتان در این زمینه چیست که حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای برخورد با مفسدین را به عنوان مرکز ثقل پاسخ به این سئوال مورد توجه قرار داد و گفت: چون قوه قضائیه روی دانه درشت‌ها دست گذاشته است و بعضی از این افراد بدهکاران به بانک هستند که بالای هزار میلیارد بدهی دارند، طبیعی است که این هجمه‌ها انجام شود.
وی ادامه داد: علتش این است که قوه قضائیه با مفسدینی برخورد می‌کند که نوعا برخورد با آنها سخت است. با آقازاده‌هایی برخورد می‌کند که باور نمی‌کردند.
معاون اول قوه قضائیه خط اصلی هجمه به قوه قضائیه را در آنسوی مرز‌ها دانست و تصریح کرد: خط اصلی خط دشمن است. شما فکر می‌کنید همینی که بی بی سی و بعضی سایت‌ها می‌گویند چه کسی به آنها می‌گوید؟ البته برای ما تا حدودی هم روشن شده است و سیستم‌های اطلاعاتی هم دارند بررسی می‌کنند و یک جا‌هایی هم دم خروس بیرون زده است.
حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه هیچوقت این ادعا را نداریم که بر کار قوه قضائیه اشکال نیست، به دو نکته اساسی اشاره و اظهار کرد: اولا حتما بر کار قوه قضائیه هم ممکن است یک جا‌هایی اشکالی وارد باشد و ثانیا از خیلی از اشکالاتی که وارد می‌شود، مطلع هستیم و تلاشمان را هم می‌کنیم آن را رفع نماییم، ولی واقعا امکاناتش نیست.
او همچنین از رفتار برخی وکلا در طولانی شدن پرونده‌ها نیز گلایه کرد و در رابطه با این موضوع اینگونه سخن گفت: «بعضی از طول کشیدن‌ها و اشکالات به این دلیل است که معدودی از وکلا عمدی کاری می‌کنند که پرونده طول بکشد و بیشتر بتوانند پول بگیرند. در واقع رسما به طرف دروغ یاد می‌دهند و بعد در جریان رسیدگی، این دروغ کشف می‌شود.»
 
خط قرمز قوه قضائیه قانون است
سخنگوی دستگاه قضا در این برنامه در پاسخ به سئوال مجری که پرسید آیا قوه قضائیه خط قرمزی در برخورد با مفاسد اقتصادی دارد، همچون گذشته با قاطعیت پاسخ داد: «خط قرمز قوه قضائیه قانون است و هیچ خط قرمزی نداریم.»
 
به دلیل نوع کار ما، اصلا امکان ندارد که از فضای مجازی بدون اطلاع باشیم
در ادامه این گپ و گفت صمیمی پای فضای مجازی نیز به میان آمد. مجری از معاون اول قوه قضائیه پرسید که آیا اهل فضای مجازی هستید یا خیر؟ که وی اظهار کرد: اهل فضای مجازی یا آنگونه که وقت زیادی بگذارم و این سایت و آن سایت را سر بزنم، خیر. واقعا اصلا فرصت این کار را ندارم و احساس می‌کنم اگر دنبال این کار بیفتیم، از کار اصلی باز می‌مانیم؛ اما بالاخره به دلیل نوع کار ما، اصلا امکان ندارد که از فضای مجازی بدون اطلاع باشیم.
 
به دنبال این هستیم که به جای مجازات حبس، مجازات دیگری جایگزین کنیم

مجری سئوالی هم در مورد مجازات‌های جایگزین و حدف اعدام قاچاقچیان مواد مخدر پرسید که حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای پاسخ داد: قوه قضائیه دنبال این بوده و سیاست‌های کلی نظام بر این است که تا آنجایی که می‌شود اساسا جرم زدایی کنیم. سیاست بعدی حبس زدایی است که باز هم سیاست‌های ابلاغی از طرف مقام معظم رهبری و تاکیدات ایشان و هم قوه قضائیه دنبال این بوده و هست که تا جایی که می‌شود به جای مجازات حبس مجازات دیگری صادر کنیم.
 
بسته‌ای تعریف شود که با فساد بزرگ خانمانسوز مواد مخدر برخورد شود

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به بخش دوم سئوال با تاکید بر اینکه دستگاه قضا طرفدار اعدام نیست، تصریح کرد: در مورد مواد مخدر که امروز دنیا به آن مبتلاست، حالا عده‌ای می‌گویند اعدام زیاد است. اصلا قوه قضائیه طرفدار این نیست که افراد اعدام شوند؛ بلکه می‌گوییم بسته‌ای تعریف شود که با این فساد بزرگ خانمانسوز برخورد شود و اگر امکان داشت، اعدام هم در آن کمتر می‌شود. ما فکر نمی‌کنیم که تنها اعدام در بازدارندگی جرائم مربوط به قاچاق مواد مخدر موثر است؛ بلکه اعدام یک تاثیر دارد، درمان یک تاثیر دارد؛پیشگیری یک اثر دارد و این مجموعه باید انجام شود تا اثر کامل خودش را بگذارد و این قضیه را ان‌شاءالله به صفر برساند. اعتقادمان این است که اگر اعدام‌ها و مجازات‌های بسیار سنگین نبود، وضع بسیار بدتر بود. در واقع اعدام در بازدارندگی این جرائم تاثیر خودش را گذاشته؛ ولی تاثیر صد در صدی در مورد اعدام اصلا نباید انتظار داشت.
 
نمی‌شود نوع کار قوه قضائیه را با خدمات سایر دستگاه‌ها مقایسه کرد

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در پاسخ به سئوال آخر مجری مبنی بر اینکه آیا یک نظر سنجی که رضایت عمومی مردم از عملکر قوه‌قضائیه را نشان دهد، داشته‌اید یا خیر، گفت: اصلا نمی‌شود نوع کار قوه قضائیه را با خدمات سایر دستگاه‌ها مقایسه کرد و بعد بگوییم که رضایت است یا خیر. به قول معروف همیشه کسانی که به قوه قضائیه مراجعه می‌کنند، نصفشان ناراضی هستند؛ آن نصف، کسانی هستند که حکم به نفعشان تمام نمی‌شود بر علیه‌شان شده است.
وی خاطرنشان کرد: مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی (ره) که آن موقع در شورای قضایی بودند، می‌گفتند من خدمت حضرت امام(ره) رفتم و یک آقای دیگری در کنار ایشان نشسته بود. گفتم که امام قربان شما بروم یک مسئولیت به من دادید و یک مسئولیت به ایشان. در مسئولیتی که به من دادید، باید اموال خاطیان را مصادره کنم؛ آن‌ها را زندانی، اعدام، جریمه و جزای نقدی کنم؛ بعد این چیز‌هایی که مصادره کرده‌ام را به این‌ آقا (فرد حاضر) بدهم که بدهند به دست مردم. معلوم است که از او خوشحال و از من ناراحت هستند.

انتهای پیام/

 

اخبار برگزیده
اخبار مرتبط
  کلمات کلیدی
  ثبت دیدگاه  اخبار استاناخبار ایران و جهان
 • همراه با نیازمندان در ماه مهمانی خدا
 • آغاز ثبت‌نام و پذیرش حوزه علمیه استان بوشهر+جزئیات
 • صدای نیاز همیشه بلند نیست/در طرح تامین پوشاک و سفره شب عید نیازمندان کمک کنیم
 • عمق آرزوی کودکان یتیم را دریابیم+ پوستر
 • تصاویر/سومین کنگره علمی پژوهشی علامه بلادی بوشهری
 • کمک به ساخت ۱۰۰ واحد مسکن ویژه مددجویان زلزله زده کرمانشاهی
 • طرح ساماندهی صندوق صدقات خانگی
 • کارگاه آموزشی مربیان آسمانی در بوشهر برگزار شد
 • آسیب‌های فضای مجازی نباید ما را از این فرصت محروم کند/ تبلیغ در فضای مجازی مهم و اثرگذار است
 • ایران اسلامی بزرگترین قربانی ترور است
 • امر به معروف چتر گسترده‌ای بر تمام احکام دین است/ همه نظام امکانات خود را برای احیای امر به معروف بسیج کند
 • شیرین‌سازی گاز فاز ۲ و ۳ پارس جنوبی به قرارگاه خاتم الانبیاء واگذار شد
 • مجموعه مستند « بچه‌های مسجد» در صدا و سیمای مرکز بوشهر رونمایی شد
 • طرح جمع آوری تابلوهای پایه دار شهر بوشهر آغاز شد
 • مصوبه ساماندهی ته لنجی، تلاشی برای بهبود معیشت ساحل نشینان
 • رطوبت هوا در چهار شهر استان بوشهر فراتر از 85 درصد
 • شهدا مشکلات دوران جنگ را به جان خریدند/ شهید نماد صبوری است
 • شهرفروشی نکردم/چهره بندر بوشهر دگرگون شده است
 • کاهش ساعت کار ادارات استان تمدید شد
 • کشف دو کانتینر کالای قاچاق توسط ماموران گمرک بوشهر
 • تصاویر و فیلم کم‌نظیر از بوشهر در اوایل 1300 شمسی
 • ۱.۸ تن تریاک در عسلویه کشف شد
 • طرح ملی تاب‌آوری اجتماعی زنان در ۳۱ استان اجرایی شد
 • ۷ شهید گمنام ۸ سال دفاع مقدس در بوشهر تشییع شد + تصاویر
 • برپایی درمانگاه صحرایی شهید مدافع حرم در دیار رئیسعلی دلواری+ تصاویر
 • روحانی شهيد مهدي اندرواژ بعد از 31 سال به خانه بازگشت/ زندگی نامه و فرازهای از وصیت‌نامه شهید
 • شهید حججی نماد کمال ملت ماست/ باید فرهنگ شهادت حفظ کنیم
 • پسرم برای رفتن به سوریه سن خودش را تغییر داد
 • سروده‌‌هایی شاعر بوشهری در وصف مظلومیت شهید حججی: «شهید روضه یاس کبود، محسن بود»
 • اردوی دانش آموزی یاوران ولایت استان بوشهر برگزار شد+ تصاویر
 • اگر مشکلات نباشد انسان طعم و لذت کار را درک نمی کند
 • مراسم بزرگداشت شهید حججی در گناوه برگزار شد
 • کسب مقام اول دانش آموزان خورموجی در لیگ علمی بین‌المللی پایا
 • خط اول جبهه رسانه مقاومتی بسیج رسانه است
 • هزینه‌های جنگ با ایران برای دشمنان بسیار زیاد است
 • بانک قرض‌الحسنه رسانه در استان بوشهر تاسیس شود/ مرگ خاموش رسانه‌های مکتوب در استان بوشهر
 • چرا شهردار بوشهر از پاسخ به افکار عمومی طفره می رود؟! / ابهامات در خصوص عملکرد شهرداری کی برطرف می شود؟!
 • ده میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه از طرف صندوق ولایت پرداخت شد
 • در کلیسا چه خبر است؟ پاپ‌های قدرت‌طلبی که با پول مردم با یکدیگر جنگیدند +تصاویر
 • حجت الاسلام خدری امام جمعه چغادک شد+زمان معارفه
 • نگاه سیاسی آموزش و پرورش استان در دعوت از خبرنگاران/ وقتی رسانه های منتقد دولت جایی در نشست ها ندارند
 • سهم زنان در مدیریت فرهنگی و انقلابی جامعه سهم عظیمی است
 • جشن بزرگ میلاد حضرت معصومه سلام الله علیها در مصلای بوشهر
 • اقامه نماز جمعه در ۲۵ مصلای استان بوشهر
 • حال خانواده در ایران خوب نیست/ سلامت جامعه در گرو سلامت زنان