۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » دسته‌بندی نشده
  • شناسه : 253647
  • ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۹
  • 37353 بازدید
  • ارسال توسط :

سفر سرلشکر باقری به ترکیه مهم بود/ اربیل همه پرسی را لغو کند

دکتر«محمت مهدی اکر» با تشریح اهمیت دیدار سرلشکر باقری از آنکارا بر لزوم حل مشکلات عراق در چارچوب قانون اساسی این کشور و لزوم تجدید نظر اربیل درباره همه پرسی استقلال تاکید کرد.

به گزارش "منبری ها" چند روز پیش سرلشکر «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران برای دیداری رسمی با مقامات سیاسی و نظامی ترکیه از جمله «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه دیداری از ترکیه داشت.

در این سفر ۳ روزه که به دعوت ارتشبد «خلوصی آکار» همتای سرلشکر باقری صورت گرفت تنی چند از مقامات نظامی بلندپایه کشورمان از جمله  فرمانده نیروی زمینی سپاه نیز وی را همراهی می کنند.

سرلشکر باقری به هنگام ورود به آنکارا در خصوص اهمیت دیدارش از ترکیه تصریح کرد: «مدت‌های زیادی بود که چنین رفت و آمدهایی میان دو کشور صورت نگرفته بود، اما با توجه به تحولات منطقه و مسائل مربوط به امنیت دو کشور، امنیت مرزها، مقابله با تروریسم لازم بود این سفر انجام بشود که در این مقطع این اتفاق افتاد.»

در خصوص اهمیت دیدار این مقام ارشد نظامی ایران از ترکیه در مقطع زمانی حساس کنونی که به پایان عمر گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه نزدیک می شویم و تاثیر آن بر همکاری های امنیتی دو کشور در سوریه و عراق و ثبات منطقه ای خبرنگار مهر گفتگویی با دکتر «محمت مهدی اکر» معاون حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه و نماینده پارلمان این کشور انجام داده که مشروح آن در زیر آمده است.

وی بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۱۵ نیز وزیر غذا و کشاورزی ترکیه بوده است.

*اهمیت دیدار سرلشکر باقری رئیس کل ستاد نیروهای مسلح ایران از ترکیه چه بود؟

دیدار رئیس کل ستاد نیروهای مسلح ایران از کشور ما دیداری مفید با هدف توسعه همکاری های ایران و ترکیه به ویژه در زمینه مبارزه با تروریسم و امنیت مرزها بود.

همچنین این سفر فرصت مناسبی را برای منطقه ما به وجود آورد تا تاثیر همکاری های دو کشور را در ایجاد ثبات و امنیت مورد بررسی قرار دهد.

این دیدار از آن جهت اهمیت دارد که چنین دیداری از سوی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران از ترکیه بعد از سال های طولانی برای اولین بار صورت می گیرد.

تحولات منطقه موجب شده تا تمرکز ما بر مشورت با همسایگانمان و کشورهای مختلف منطقه در سطوح مختلف و مناطق مختلف ضروری شوند. دیدار آقای باقری از ترکیه هم در همین چارچوب باید ارزیابی شود.

*یکی از اهداف این دیدار همکاری های مرزی ایران و ترکیه عنوان شد. این همکاری ها شامل چه مواردی می توانند باشند؟ آیا می توان گفت ساخت دیوار مرزی بین دو کشور توسط ترکیه در این راستا است؟

امنیت مرزی ابعاد مختلفی دارد. دیوار بتنی که ما در مرز و در خاک خودمان می سازیم پروژه ای بسیار مهم است که امنیت مرزهای ما را افزایش می دهد. هدف از این پروژه مقابله موثر با تروریسم و قاچاق انسان و کالا است. این مسئله هم در مذاکرات این سفر مورد بررسی قرار گرفته است.

این دیوار به افزایش امنیت مرزهای هر دو کشور ایران و ترکیه کمک خواهد کرد و ایجاد آن به نفع هر دو کشور است.

*ایران و ترکیه با برگزاری همه پرسی استقلال توسط اقلیم کردستان عراق مخالفت کرده اند. ایران و ترکیه چه اقدامات مشترکی می توانند در این راستا انجام دهند؟

عراق که همسایه مهم ایران و ترکیه است تحت تاثیر محیط بی ثباتی است که سالهاست در این کشور در جریان است.

تصمیم اقلیم کردستان عراق برای برگزاری همه پرسی استقلال نه تنها هیچ یک از مشکلات اقلیم و عراق را حل نخواهد کرد بلکه مشکلات را تعمیق خواهد کرد.

ما از اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق می خواهیم تا مشکلات بین اربیل و بغداد را در چارچوب قانون اساسی عراق حل و فصل کنند تا از بروز مشکلات سخت تر در عراق جلوگیری شود.

دولت مرکزی عراق به وظایفش در قبال اقلیم در چهارچوب قانون اساسی عمل می کند و سیاست های فراگیری را اعمال می کند. من فکر می کنم که رهبری اقلیم کردستان عراق باید در مسیر یک عراق متحد و موفق حرکت کند و به تصمیمش درباره برگزاری همه پرسی استقلال پایان دهد؛ تصمیمی که می تواند تبعات منفی بسار زیادی در پی داشته باشد. رهبران اقلیم همچنین باید هر چه سریعتر به تلاش هایشان برای ایجاد یکجانبه گرایی پایان دهند.

*دیدار سرلشکر باقری از ترکیه چه تاثیری بر تحولات سوریه داشته است؟

این دیدار موجب می شود تا ایران که یکی از سه کشور تضمین کننده نظام آتش بس در سوریه است، تأثیر بیشتری در خصوص آرامش این کشور داشته باشد و این فرصت را ایجاد کرده و از این رهگذر فرایند سیاسی برای یافتن یک راهکار نهایی برای پایان دادن به درگیری ها در سوریه تسریع شود.

علاوه بر این دیدار، مطالعات و بررسی های فنی با هدف گذر از سوء برداشت های موجود بین سه کشور تضمین کننده آتش بس در سوریه در خصوص ایجاد مناطق کاهش تنش که در نشست آستانه به امضاء رسیده بودند نیز مورد مذاکره و بحث قرار گرفتند.

امیدواریم که این دیدار منجر شود تا تلاش ها برای از بین بردن فضای درگیری در سوریه با محوریت آتش بس اعلام شده در سوریه شدت بخشد.

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*